NABÓR WNIOSKÓW Z REZERWY KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO - Powiatowy Urząd Pracy w Opolu
uprzejmie informujemy, że 27 - 28 czerwca 2023 odbędzie się nabór „Wniosków o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców".
Kwota rezerwy KFS na rok 2023 wynosi 528 000,00 zł
Pracodawcy zainteresowani otrzymaniem dofinasowania na kształcenie ustawiczne Pracowników i Pracodawców, proszeni są o złożenie „Wniosku o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finasowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców" wraz z kompletem wymaganych dokumentów.
Wnioski należy składać tylko i wyłącznie w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu, przy ul. mjr. Hubala 21, 45-266 Opole lub przesłać pod wskazany adres za pośrednictwem operatora pocztowego (liczy się data wpływu wniosku do urzędu) lub elektronicznie za pośrednictwem portalu praca.gov.pl. Za datę złożenia wniosku uznaje się datę wpływu wniosku do Urzędu.
Ścieżka postepowania w przypadku elektronicznego składania wniosku:
( portal praca.gov.pl → Wnioski o usługi i świadczenia z urzędu → Pismo do urzędu (PSZ-PU) w punkcie 3 pisma: DANE SPRAWY Rodzaj sprawy należy wpisać „Wniosek z KFS" → do pisma należy dołączyć, podpisany i zeskanowany wniosek wraz z wszystkimi wymaganymi załącznikami ( tylko i wyłącznie w formacie pdf ).
UWAGA: wnioski złożone w innym terminie niż wyżej wymieniony, a także wypełnione na niewłaściwym druku będą rozpatrzone negatywnie.
Zgodnie z priorytetami ustalonymi przez Radę Rynku Pracy środki z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rok 2023 można przeznaczyć na finansowanie działań określonych w art. 69 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w tym na:
- A) Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
- B) Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
- C) Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju. Obszary kluczowe zostały wskazane w oparciu o Regionalną Strategię Innowacji Województwa Opolskiego 2030 oraz Strategię Rozwoju Województwa Opolskiego 2030. 1. technologie chemiczne, 2. zrównoważone technologie budownictwa i drewna, 3. technologie przemysłu maszynowego i metalowego, 4. technologie przemysłu energetycznego ( w tym OZE), 5. technologie rolno-spożywcze, 6. Procesy, produkty i usługi ochrony zdrowia i jakości życia, 7. Inteligentne systemy zarządzania mobilnością, 8. Kształcenie oparte na wiedzy o nowych technologiach i innowacjach, 9. Sektor ICT, 10. Gospodarka obiegu zamkniętego.
- D) Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
- E) Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
- Interpretacja priorytetów wydatkowania rezerwy KFS w 2023 roku dostępna w dokumentach do pobrania pn. INTERPRETACJA PRIORYTETÓW,
- materiał pomocniczy do określenia właściwego kodu PKD w przypadku wskazania priorytetu C, dostępny w dokumentach do pobrania pn. SPECJALIZACJE INTELIGENTNE WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO Z PRZYPORZĄDKOWANYMI KODAMI PKD,
- Pracodawca ubiegający się w 2023 r. o przyznanie środków z rezerwy KFS na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców musi spełnić przynajmniej jeden z powyższych priorytetów.
- Z uwagi na czas rozpatrywania wniosków oraz konieczność zawarcia umów przed terminem rozpoczęcia kształcenia, Pracodawca powinien planować rozpoczęcie kształcenie nie wcześniej niż w drugiej połowie września 2023 r. Okres ten będzie przeznaczony na dokonanie oceny formalnej i merytorycznej wniosków z zastrzeżeniem, że okres rozpatrywania wniosków może ulec wydłużeniu.
- PRACODAWCO – przed wypełnieniem „Wniosku o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców" zapoznaj się z Regulaminem oraz z pozostałą dokumentacją. Komplet dokumentów znajdziesz w dokumentach pod wskazanym linkiem:
https://opole.praca.gov.pl/dokumenty-do-pobrania/?p_p_id=15&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=1&_15_struts_action=%2Fjournal%2Fview_article&_15_groupId=1938491&_15_articleId=9864165
Szczegółowych informacji udzielają:
Joanna Piesik, Agnieszka Czerwińska-Krawczyk i Adam Tatoj, tel. 77 / 44 23 204 lub 77 / 44 23 138