Uprzejmie informujemy, iż w dniach 13-15.01.2020r. odbędzie się nabór „Wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców".
Aktualny regulamin przyznawania dofinansowania ze środków KFS, wniosek i pozostałe wymagane dokumenty dostępne są na stronie: www.opole.praca.gov.pl, lub w Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu, ul. Jana Bytnara „Rudego" 8, pok. nr 5.
Wnioski należy składać tylko i wyłącznie w formie tradycyjnej/papierowej, wypełnione na właściwym druku, w siedzibie Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu przy ul. Jana Bytnara „Rudego" 8, pok. nr 5 w dniach 13 - 15 stycznia 2020 w godzinach od 08.00 do 14.00.
Wnioski złożone w formie elektronicznej (e-mail) a także złożone w innym terminie lub miejscu niż w/wymieniony, lub przesłane drogą pocztową, a także wypełnione na niewłaściwym druku nie będą rozpatrywane.
UWAGA: Z uwagi na czas rozpatrywania wniosków oraz konieczność zawarcia umów przed terminem rozpoczęcia kształcenia, Pracodawca przy planowaniu terminu szkolenia powinien uwzględnić okres ok. 2 miesięcy, począwszy od dnia złożenia wniosku, który będzie przeznaczony na dokonanie oceny formalnej i merytorycznej wniosków.
Zgodnie z przyjętymi priorytetami wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rok 2020, Powiatowy Urząd Pracy w Opolu przyjmuje, że w 2020 roku środki limitu KFS z tzw. „puli Ministra" przeznaczone zostaną na finansowanie działań określonych w art. 69 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w tym na:
- wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem;
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
- wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
- wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z rozwojem w firmach technologii i zastosowaniem wprowadzanych przez firmy narzędzi pracy;
- wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/ branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/ województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/ planach rozwoju;
- wparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego;
- wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.
UWAGA: Dofinansowaniem ze środków KFS objęci zostaną tylko Pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy.
DOBRA PRAKTYKA: Z uwagi na liczne braki formalne i błędy merytoryczne we „Wnioskach o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców" składanych przez Pracodawców w latach ubiegłych, zapraszamy serdecznie wszystkich Pracodawców zamierzających ubiegać się o dofinansowanie ze środków KFS w 2020 r. do konsultacji celem weryfikacji wniosku (nie później niż do 10.01.2020r.) z pracownikami urzędu – Panem Adamem Tatoj, Panią Joanną Piesik i Panią Eweliną Sterna, Centrum Aktywizacji Zawodowej, ul. Bytnara Rudego 8, pok. Nr 5, Tel. 77 44 23 204.
UWAGA !!! Szanowni Pracodawcy, częstą praktyką stosowaną przez organizatorów kształcenia jest „pomoc" Pracodawcom przy wypełnianiu wniosku, bądź też wypełnienie go za pracodawcę w całości. To nie tylko generuje wiele błędów w podstawowych danych Pracodawcy, ale przede wszystkim powoduje, iż np. uzasadnienie potrzeby odbycia kształcenia jest identyczne w przypadku kilku wniosków złożonych przez różnych pracodawców, którzy zamierzają szkolić swoich pracowników u tego samego organizatora kształcenia. A zatem w sytuacji, kiedy do Urzędu wpłynie kilka wniosków z identycznymi uzasadnieniami w części opisowej, informacja ta zostanie odnotowana w karcie oceny merytorycznej, co skutkować będzie przyznaniem niższej liczby punktów za to kryterium oceny.